انواع رنده آشپزخانه را بشناسید و با کاربرد های هر کدام آشنا شوید

9,945

رنده آشپزخانه (grater) جزو ضروری ترین ابزار آشپزخانه به حساب می آید و وجود آن چه در آشپزخانه های خانگی و چه در آشپزخانه های حرفه ای می تواند باعث ارتقای کیفیت غذا شود. اما برای تبدیل شدن به یک آشپز و طبخ غذاهای درجه یک، بهتر است ابتدا رنده درجه یک تهیه کنید تا مواد اولیه در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون زحمت اضافی آماده شوند و با اضافه شدن به غذا طعم باور نکردنی را برای آن به وجود آورند. بنابرین ترجیح دادیم این مقاله را به رنده اختصاص دهیم. شما نیز با مطالعه این مقاله می توانید انواع گوناگون رنده های دستی را تشخیص دهید و متناسب با نیاز خود بهترین گزینه را برای آشپزخانه انتخاب کنید.

انواع رنده آشپزخانه دستی و کاربرد هر کدام

انواع رنده آشپزخانه را بشناسید و با کاربرد های هر کدام آشنا شوید

رنده آشپزخانه چهار طرفه مستطیل

کاربرد: همانطور که از نام این رنده مشخص است، چهار سطح با سوراخ هایی متفاوت در آن وجود دارد که هر یک برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرند. برای خرد کردن مواد خوراکی نرم نظیر پنیر و همچنین مواد خوراکی سفت تر نظیر پیاز و سیب زمینی می توانید از سمتی که سوراخ های بزرگ دارد استفاده نمایید. اما اگر قصد دارد مواد خوراکی رنده شده در ابعاد کوچک تری وارد غذای شما شوند، بهتر است از سمتی استفاده کنید که سوراخ های نسبتا کوچک تری دارد. اما سطح سوم رنده که دارای سوراخ های فوق العاده ریز است، کاربرد چندانی ندارد و بیشتر در خرد کردن مواد خوراکی نرم نظیر پارمیزان مورد استفاده قرار می گیرد. طرف چهارم نیز که ظاهری متفاوت دارد و شکاف های افقی روی آن به چشم می خورد، در اسلاید کردن مواد خوراکی نظیر هویج و سیب زمینی مورد  استفاده قرار می گیرد. نکته قابل توجه در مورد این قسمت از رنده های چهار طرفه این است که برای استفاده های مکرر چندان مناسب نیستند. به عبارت دیگر اگر قصد دارید تعداد زیادی هویج یا سیب زمینی را به تکه های مساوی تقسیم کنید، بهتر است از اسلایدرهای مخصوص این کار کمک بگیریدو رنده را کنار بگذارید.

چگونه رنده چهار طرفه با کیفیت را تشخیص دهیم؟

رنده چهار طرفه درجه یک باید دارای دسته ای راحت و محکم باشد تا ایمنی آن در طول استفاده تضمین شود. از سوی دیگر وجود یک روکش محافظ پلاستیکی در قسمت پایینی رنده چهار طرفه ضروری است. تا در هنگام استفاده از بروز خراش روی سطوح چوبی و سنگی جلوگیری شود.

نحوه استفاده از رنده چهار طرفه:

برای استفاده هر چه بهتر از رنده های چهار طرفه بهتر است ابتدا آن ها را به روکش نازکی از روغن بپوشانید. این کار باعث می شود مواد خوراکی به راحتی روی سطح رنده حرکت کنند و قطعات خرد شده نیز بلافاصله از سوراخ ها خارج شوند. در طول رنده کردن زمانی که سیب زمینی، هویج یا پنیر تقریبا به انتها رسید، توصیه می شود آن را کف دست خود قرار دهید و سپس با استفاده کردن از کف دست به رنده کردن ادامه دهید. به این ترتیب قطعات بزرگ و ناهماهنگ در مواد خوراکی خرد شده وجود نخواهد داشت و شما می توانید از دور ریختن باقی مانده جلوگیری کنید.

خرید رنده چهار طرفه درجه یک

رنده دسته دار

رنده آشپزخانه مسطح و دسته دار

کاربرد: رنده های مسطح دسته دار در مواقعی که شما قصد دارید مواد خوراکی را مستقیما در کاسه یا قابلمه خرد کنید. این نوع رنده ها نسبت به رنده های چهار طرفه خوش دست تر هستند و استفاده از آنها به مراتب آسان تر است. سوراخ های موجود روی سطح رنده های دسته دار در اندازه متوسط طراحی شده اند تا در اکثر موارد قابل استفاده باشند. این گونه رنده ها معمولا در خرد کردن مقادیر کم مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند و بدنه ای نسبتا حساس و ظریف دارند. بنابراین اگر قصد دارید بستنی را با مقادیر کم کاکائو تزیین کنید و یا نارگیل رنده شده را روی شیرینی های سرو شده به کار ببرید، رنده مسطح دسته دار می تواند انتخاب مناسبی باشد.

چگونه رنده مسطح دسته دار با کیفیت را تشخیص دهیم؟

در هنگام انتخاب رنده دسته دار مسطح ابتدا به دسته در نظر گرفته شده برای آن دقت کنید. این گونه رنده ها باید دسته ای مستحکم داشته باشند تا در هنگام استفاده از دست شما رها نشوند. از سوی دیگر سطح وسیع برای این رنده ها یک مزیت به حساب می آید. اگر این گونه رنده ها دارای سطح وسیع تر باشند، یعنی رنده کردن مواد خوراکی به تلاش و تقلای کمتری نیاز دارد.

نکاتی که در هنگام استفاده از رنده های مسطح دسته دار باید رعایت شود:

در هنگام استفاده بهتر است رنده های دسته دار را با زاویه ۳۰ درجه رو به پایین در دست بگیرید تا از خسته شدن زود هنگام رهایی یابید. اگر پنیر یا کره در هنگام رنده کردن در دستان شما ذوب می شوند، توصیه می کنیم برای لحظاتی کار خود را متوقف کنید و رنده را به همراه کره یا پنیر داخل فریزر قرار دهید. پس از گذشتن چند دقیقه خوراکی را به کمک یک دستمال کاغذی از فریزر خارج کنید و سریعا آن را خرد نمایید. استفاده از دستمال کاغذی از حرارت دست شما به پنیر، کره و سایر خوراکی های مشابه جلوگیری می کند و ذوب شدن آنها را به تعویق می اندازد.

رنده چرخ دار

رنده آشپزخانه چرخان

رنده های چرخان نسبت به سایر مدل ها جدیدتر هستندو امکانات کاربردی در آن ها گنجانده شده است. استفاده از این گونه رنده ها می تواند سرعت کار شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد از سوی دیگر رنده های چرخشی از لحاظ ایمنی در جایگاه بالاتر نسبت به سایر رنده ها قرار می گیرند، زیرا تیغه فلزی و چرخنده این گونه رنده ها انگشتان دست شما نزدیک نمی شود. رنده های چرخان از لحاظ ظاهری نیز بسیار زیبا و چشم نواز هستند. به همین دلیل شما می توانید آن را به میز پذیرایی منتقل نمایید و سرو شکلات روی کاپوچینو و یا پارمیزان روی روگاتونی را به عهده مهمانان بگذارید.

نشانه های رنده چرخان با کیفیت:

در هنگام خرید رنده چرخان وزن بدنه را ملاک قرار دهید. هرچقدر وزن بدنه رنده چرخان سبک تر باشد، کنترل و استفاده از آن نیز راحت تر خواهد بود. همچنین توصیه می کنیم رنده هایی با محفظه کوچک تر را انتخاب نمایید. چرا که مقادیر کم پنیر و مواد خوراکی در رنده های بزرگ خرد نخواهند شد.

نکاتی که در هنگام استفاده از رنده های چرخان باید مورد توجه قرار دهید:

در هنگام استفاده از رنده های چرخان با توجه به حجم محفظه مقادیر خوراکی را تعیین کنید. مقادیر کم معمولا به خوبی رنده نمی شوند و فقط داخل محفظه به گردش درمی آیند. مقادیر زیاد نیز ممکن است به رنده فشار وارد کنند و باعث از کار افتادن آن شوند.

رنده زستر

رنده زستر مخصوص آشپزی

کاربرد: رنده زستر با تیغه ای باریک برای ساییدن و استخراج طعم چوب دارچین، جوز هندی و مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که اشاره شد این رنده دارای بدنه ای باریک تر از رنده های مسطح دسته دار است و سوراخ های بسیار کوچکی روی تیغه ی فلزی آن وجود دارد. به همین دلیل این رنده قادر است برش های دقیق و سطحی را به وجود آورد. این رنده گزینه ای ایده آل برای خرد کردن پوست لیمو ترش و سایر مرکبات به حساب می آید.

ویژگی های رنده زستر درجه یک و با کیفیت:

سوراخ های موجود روی تیغه فلزی رنده زستر باید دارای لبه های کوتاه و در عین حال تیز باشند. علاوه بر آن تیغه فلزی باید بسیار نازک باشد. (هر چقدر فلز به کار رفته نازک تر باشد، برش های بهتری ایجاد خواهد شد.)

نکاتی که در هنگام استفاده از رنده زستر باید مورد توجه قرار گیرند:

کشیدن مرکباتی نظیر لیمو روی این رنده می تواند طوفانی از آب و اسپری گاز نهفته در پوست را به وجود آورد. به همین دلیل بهتر است که رنده زستر را روی سطح پوست مرکبات بکشید و روی قسمت هایی از پوست برش هایی سطحی به وجود آورید. به این ترتیب پوست رنده شده به صورت منظم در کنار لیمو انباشته خواهد شد. در مواقعی که به آب و پوست مرکبات نیاز داشتید، حتما به یاد داشته باشید که ابتدا باید با استفاده از رنده زستر پوست آن را برش دهید و سپس عملیات آب گیری را به اجرا درآورید. چرا که پس از آب گرفتن پوست شل شده و رنده کردن آن کار آسانی نخواهد بود.

بهترین رنده آشپزخانه کدام است؟

با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد، می توان گفت بهترین رنده آشپزخانه رنده ای است که در درجه اول بتواند نیاز های شما را برطرف نماید، و در درجه دوم از کیفیت کافی برخوردار باشد. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید رنده مناسب خود را پیدا کرده و با خیالی آسوده آن را تهیه نمایید.

خرید رنده آشپزخانه

امروزه رنده های متنوع در اشکال و اندازه های مختلف عرضه می شوند که بسیاری از آن ها تنها تفاوت ها ظاهری دارند ولی در کاربرد یکسان هستند. بنابراین سعی کنید رنده را با توجه به ویژگی های کاربردی انتخاب کنید و ظاهر زیبا و قیمت مناسب را در گام های بعدی مقایسه نمایید. همچنین توصیه می کنیم رنده را از مراکز و فروشگاه های معتبر تهیه نمایید و در صورتی که نام برندی روی آن درج شده باشد از اصل بودن کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.