راهنمای خرید تخته چوب آشپزخانه

4,111

انتخاب و خرید تخته چوب مناسب همواره یکی از اصلی ترین دغدغه های بانوان بوده است و حتی با تجربه ترین آشپز ها نیز در این زمینه با چالش هایی روبرو هستند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی انواع تخته گوشت و تخته برش آشپزخانه بپردازیم و نقات قوت و ضعف هر کدام را به شما معرفی کنیم. در این مقاله همچنین به نحوه صحیح استفاده و نگهداری از تخته گوشت چوبی نیز اشاره خواهیم کرد. بنابراین توصیه می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید تخته چوب یک ابزار ضروری است که باید در هر آشپزخانه ای وجود داشته باشد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که انتخاب تخته چوب آشپزخانه درست مثل انتخاب کارد و چاقو حائز اهمیت است و باید مهم شمرده شود. چرا که کمک گرفتن از یک تخته با کیفیت و کاربردی می تواند بریدن و خرد کردن مواد خوراکی را به فرایندی ساده تبدیل نماید و لذت آشپزی را برای شما افزایش دهد. بنابراین بهتر است در انتخاب تخته چوبی آشپزخانه خود نهایت دقت را به خرج دهید تا ضمن صرفه جویی در هزینه ها، در آینده نیز حداکثر بهره وری را از این ابزار کاربردی داشته باشید. به طور کلی در هنگام انتخاب و خرید تخته آشپزخانه دو گزینه اساسی پیش روی شما وجود دارد، چوب یا پلاستیک. البته تخته های آشپزخانه با بدنه هایی از جنس سنگ مرمر، سرامیک و شیشه نیز در بازار وجود دارند، اما مجموعه ما چنین تخته هایی را پیشنهاد نمی کنند، چرا که این گونه مواد باعث کند شدن زود هنگام کارد و چاقوی آشپزی شما خواهند شد و مشکلات دیگری نظیر وزن سنگین و شکننده بودن را به دنبال خواهند داشت.

در هنگام خرید تخته آشپزخانه باید این نکات را به یاد داشته باشید:

سایز تخته

زمانی که در مورد تخته های آشپزخانه صحبت می کنیم، نباید سایز و ابعاد تخته را فراموش کنیم. ابن نکته را به یاد داشته باشید که برش مواد خوراکی کوچک روی تخته های بزرگ امکان پذیر است، اما بریدن تکه های بزرگ روی تخته های کوچک نمی تواند کار آسانی باشد. در هنگام تصمیم گیری در مورد سایز تخته آشپزخانه حتما به مواردی همچون بودجه، توانایی شما در شست و شو و تمیز نگه داشتن، و همچنین فضای موجود در کابینت توجه داشته باشید. به عنوان مثال زمانی که تخته آشپزخانه پلاستیکی تهیه می کنید، مطمئن شوید که می توانید آن را داخل ماشین ظرفشویی جای دهید. اما اگر ماشین ظرفشویی ندارید و یا قصد دارید تخته آشپزخانه چوبی بخرید، مطمئن شوید که شستن آن برای شما مشکل ساز نباشد. اگر عرض تخته ای که انتخاب می کنید از عرض سینک ظرفشویی شما کمتر باشد، احتمالا در شست و شوی آن مشکلی نخواهید داشت. آخرین عاملی که می تواند نقش مهمی در تعیین سایز تخته داشته باشد، مکانی است که برای نگهداری آن در نظر گرفته اید. توصیه ما این است که قسمتی تمیز و خشک را به نگهداری تخته آشپزخانه اختصاص دهید تا در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید دچار فرسودگی نشود.

راهنمای خرید تخته چوب آشپزخانه

قیمت تخته آشپزخانه

اگر اساس مقایسه قیمت باشد، بدون هیچ گونه تردیدی تخته های پلاستیکی برنده رقابت هستند. قیمت تخته چوب با توجه به اینکه این گونه محصولات معمولا از چوب درخت افرا یا گیاه بامبو ساخته می شوند و به همین دلیل گران تر هستند. بنابراین اگر قیمت و بودجه شما محدود است، انواع تخته آشپزخانه پلاستیکی از لحاظ اقتصادی انتخاب بهتری به حساب می آیند.

سلامت و بهداشت انواع تخته آشپزخانه

در مورد بهداشتی بودن تخته های برش گوناگون طرز فکر های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند انواع تخته چوب به طور طبیعی بهداشتی هستند، زیرا باکتری ها نمی توانند روی سطوح چوبی باقی بمانند و حتی اگر پس از شست و شو روی سطح تخته باقی بمانند، بلافاصله فرایند رشد و تکثیر آن ها متوقف می شود. از سوی دیگر تخته های پلاستیکی دارای سطحی نفوذ ناپذیر هستند و به همین دلیل آب مواد خوراکی نمی تواند به بدنه آن ها نفوذ کند. علاوه بر آن تخته های پلاستیکی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی هستند و با توجه به فرایند شست و شویی که در ماشین ظرفشویی جریان دارد، می توان گفت که تمام باکتری ها از بین خواهند رفت. همانطور که می دانید حتی با کیفیت ترین مدل های تخته چوبی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی نیستند و نمی توانید آن ها را برای مدت زمان طولانی داخل آب قرار دهید. بهترین راه برای شست و شوی تخته گوشت چوبی این است که پس از هر بار استفاده بلافاصله آن را با آب داغ و شوینده ملایم بشویید و سپس آب بکشید.

بهداشتی بودن تخته های آشپزخانه گوناگون هنوز هم مورد بحث و جدل است، اما با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که صرف نظر از جنس بدنه، شستن صحیح تخته های آشپزخانه پس از هر بار استفاده امری حیاتی است و می تواند مهم ترین عامل در بهداشتی بودن تخته به حساب آید.

تخته برش آشپزخانه چگونه می تواند تیز ماندن چاقوی آشپزی را تضمین کند؟

راهنمای خرید تخته چوب آشپزخانه

تخته آشپزخانه چوبی

انتخاب تخته برش مناسب می تواند کارایی و تیز بودن چاقوی آشپزی شما را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. در حال حاضر بهترین انتخاب برای تیز نگه داشتن تیغه چاقو تخته گوشت چوبی است. همانطور که می دانید چوب نسبت به سایر مواد نرم تر است و صدمات کمتری را به تیغه چاقو وارد می کند. با این حال سعی کنید تخته های چوبی را تهیه کنید که در هنگام استفاده از آن ها و برش مواد خوراکی تیغه چاقو در جهت موازی با فیبر چوب قرار می گیرد.

راهنمای خرید تخته چوب آشپزخانه

تخته آشپزخانه پلاستیکی

مقام دوم در میان سطوحی که با تیغه چاقو سازگار هستند، به تخته های برش پلاستیکی تعلق می گیرد. این نوع تخته ها نسبتا برای تیغه چاقو مناسب هستند و کاربرد های فراوانی نیز دارند. بر خلاف تخته های چوبی، تخته های پلاستیکی می توانند با استفاده از ماشین ظرفشویی شسته شوند. علاوه بر آن تنوع سایز تخته پلاستیکی بسیار مطلوب است و از لحاظ اقتصادی نیز گزینه های مناسبی به شمار می روند.

راهنمای خرید تخته چوب آشپزخانه

تخته آشپزخانه شیشه ای و سنگی

آخرین جایگاه در لیست تخته های برش سازگار با تیغه چاقو به تخته های شیشه ای، مرمر و سرامیکی تعلق می گیرد. این نوع تخته ها دارای بدنه ای محکم و خشک هستند و تاثیر منفی روی تیغه کارد و چاقو بر جای می گذارند. در مواردی که خرد کردن و بریدن نیازمند ضربه های سریع و پی در پی است، چنین تخته هایی حتی با کیفیت ترین چاقو ها را دچار مشکل می سازند و باعث کند شدن تیغه آن ها می شوند.

تخته آشپزخانه زیبا

همانطور که می دانید تخته برش ابزاری حیاتی برای هر آشپزخانه ای به حساب می آید. حال اگر این ابزار کاربردی از زیبایی ظاهری نیز برخوردار باشد، می تواند به عنوان یک ظرف زینتی در قسمت های باز آشپزخانه قرار داده شود. به این ترتیب فضای بیشتری در کابینت ها و قفسه های آشپزخانه وجود خواهد داشت و شما می توانید از این فرصت نهایت بهره را ببرید. تخته های چوبی یکی از زیباترین ظروفی هستند که علاوه بر کارایی، می توانند جذابیت ها ظاهری منحصر به فردی را نیز به نمایش بگذارند. وجود یک تخته برش چوبی با کیفیت در هر آشپزخانه ای می تواند نشانه ای از حضور آشپزی حرفه و کار بلد باشد. متاسفانه سایر تخته های آشپزخانه از چنین ویژگی های ظاهری بهره مند نیستند و نمی توانند در این زمینه با تخته های چوبی رقابت کنند.

نکاتی در رابطه با نگهداری تخته آشپزخانه غیر چوبی

  • زمانی که شکاف ها و شیار های عمیق روی سطح تخته های برش به وجود آمد، زمان آن فرا رسیده است که آن ها را کنار بگذارید. زیرا ممکن است مواد خوراکی داخل این شیار ها به دام بیفتند و با گذشت زمان باعث آلودگی تخته شوند.
  • واکنش مواد خوراکی گوناگون را در نظر داشته باشید. بعضی از مواد غذایی در تماس با یکدیگر واکنش می دهند و در مواردی حتی با فاسد شدن باعث به وجود آمدن آلودگی نیز می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم که تخته های برش جداگانه برای مواد غذایی خام همچون گوشت، مرغ و … در نظر بگیرید. انتخاب رنگ های متنوع باعث می شود شناسایی تخته های گوناگون به راحتی صورت پذیرد.
  • هر چند وقت یک بار تخته برش را ضد عفونی کنید. به این منظور می توانید کمی سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و با استفاده از آن سطح تخته را پاکیزه نمایید.
  • پس از خریدن تخته آشپزخانه حتما مراحل آماده سازی تخته را اجرا نمایید.

شستن تخته چوب آشپزخانه

نکاتی در رابطه با نگهداری تخته چوب آشپزخانه

پس از خرید اینترنتی تخته گوشت چوبی، ابتدا باید آن را برای استفاده کردن آماده نمایید. آماده سازی تخته از بروز لکه، جذب بوی غذا و رشد باکتری ها جلوگیری می کند. علاوه بر آن آب در تخته هایی که از قبل آماده شده اند به سختی نفوذ می کند و در نتیجه احتمال افت کیفیت چنین تخته هایی بسیار پایین است.

برای آماده سازی تخته های چوبی بهتر است از روغن های بدون بو و طعم کمک بگیرید. بهترین نوع روغن که توسط کارشناسان ظروف آشپزخانه نیز توصیه می شود، روغن معدنی مرغوب و درجه یک است. این نوع روغن قیمت چندانی ندارد و در اکثر داروخانه ها عرضه می شود. روغن های گیاهی و به خصوص روغن زیتون به هیچ وجه توصیه نمی شوند، چرا که این نوع روغن ها به مرور زمان فاسد می شوند و مواد خوراکی روی تخته را نیز آلوده می کنند. اگر به هر دلیلی قصد داشتید ماده دیگری را جایگزین روغن معدنی نمایید، حتما از بهداشتی بودن و سازگاری آن با مواد غذایی مطمئن شوید.

برای آماده سازی تخته گوشت چوبی کافیست روغن معدنی را کمی گرم کنید و آن را در جهت رشته های چوب روی تخته بمالید. سپس ۳۰ دقیقه صبر کنید تا سطح تخته روغن را به خود جذب کند و دوباره مالش روغن را ادامه دهید. برای آماده سازی اولیه لازم است که این فرایند چهار تا شش بار تکرار شود. پس از آن آماده سازی به صورت ماهانه و یا در مواقعی که سطح تخته چوب خشک به نظر می رسد، راهکار مناسبی برای نگهداری صحیح از تخته چوب تلقی می شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.