راهنمای خرید سرویس غذاخوری

621

اگر تا به حال برای خرید سرویس غذاخوری اقدام کرده باشید، به خوبی می دانید که چنین فرایندی با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار و ویژگی های منحصر به فرد هر کدام کار چندان ساده ای نیست. گاهی اوقات حتی ممکن است چندین روز برای انتخاب و خرید ظروف غذاخوری مناسب زمان بگذارید، اما در پایان به ظروف ایده آل خود دست پیدا نکنید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های متنوع هر کدام از سرویس های غذاخوری آشنا کنیم تا در هنگام خرید سرویس غذا خوری بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید.

خرید راهنمای خرید سرویس غذاخوری

زمانی که به منظور خرید سرویس غذاخوری رسمی یا روزمره به بازار مراجعه می کنید، طیف وسیعی از ظروف با بدنه هایی از جنس های مختلف پیش روی شما قرار دارد. امروزه انواع سرویس چینی، سرویس سرامیکی، ظروف غذاخوری سفالی، شیشه ای، ملامین و … در مراکز گوناگون به فروش می رسند که هر یک کیفیت، ویژگی و صد البته نقاط ضعف خاص خود را دارند.

برای تصمیم گیری هر چه بهتر و انتخاب ظروف غذاخوری مناسب، لازم است که با ویژگی ها و خصوصیات هر یک از این جنس ها آشنا شوید و با آگاهی کامل ظروف مد نظر خود را تهیه نمایید. به همین منظور این مقاله را برای شما عزیزان تدارک دیده ایم تا با استفاده از نکات و راهنمایی های ارائه شده درآن سطح اطلاع و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

جنس سرویس غذاخوری

ظروف غذاخوری سفالی

ظروف غذاخوری سفالی

ظروف غذاخوری از جنس سفال در واقع نوعی سرامیک هستند که در کوره حرارت دیده اند و سپس لعابی روی آن ها کشیده شده است. معمولا روی ظروف سفالی طرح ها و نقوش دستی کشیده می شود و این گونه ظروف دارای ظاهری سنتی هستند. ظروف غذاخوری سفالی به واسطه بدنه ضخیم و سنگین خود شناخته می شوند، اما با این حال به اندازه سایر ظروف غذاخوری مستحکم و بادوام نیستند و بدنه آن ها به راحتی لب پر و خرد می شوند. از سوی دیگر ظروف غذاخوری سفالی دارای سطحی نفوذپذیر هستند، به این معنا که بدنه آن ها به راحتی آب و سایر مواد را به خود جذب می کند. بنابراین توصیه می کنیم که از قراردادن آن ها داخل آب برای  مدت زمان طولانی خودداری کنید. اکثر ظروف موجود در سرویس غذاخوری سفالی قابل شست و شو در ماشین ظرف شویی هستند و قراردادن آن ها در مایکروویو مشکلی به دنبال نخواهد داشت، اما با این حال بهتر است دستورات و توصیه های تولید کننده را با دقت بررسی کنید.

سرویس سرامیکی

سرویس سرامیکی

بدنه ظروف غذاخوری موجود در سرویس سرامیکی در واقع نوعی سرامیک به حساب می آید که توسط لعابی محافظ پوشانده شده است. ظروف غذاخوری سرامیکی در مقایسه با ظروف سفالی از دوام و استحکام بالاتری برخوردار هستند، چرا که به خاک رس مورد استفاده در آن ها ماده ای شیشه ای اضافه شده است تا استحکام این گونه ظروف افزایش یابد. بدنه ظروف غذاخوری سرامیکی معمولاً در مقایسه با ظروف سرامیکی و چینی ضخیم تر است و از ظاهری با درخشندگی کمتر برخوردار می باشد. روی بدنه این گونه ظروف غذاخوری نیز لعاب هایی با طرح های متنوع همچون درخشان، ساتن و مات اعمال می شود تا از لحاظ ظاهری پاسخگوی نیازهای شما باشند.

سرویس غذاخوری سرامیکی معمولاً در مهمانی های رسمی و مصارف روزمره مورد استفاده قرار می گیرند. ظروف سرامیکی فوق العاده کاربردی هستند و نگهداری از آن ها نیز کار چندان سختی نیست. شما می توانید آن ها را در داخل ماشین ظرفشویی مایکروویو، فر و فریزر قرار دهید، اما با این حال لازم است توصیه های تولید کننده در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. لازم به ذکر است که این گونه ظروف نباید در معرض تغییرات دمایی شدید قرار گیرند، در غیر این صورت شکاف هایی روی بنده آن ها به وجود خواهد آمد و زیبایی ظاهری آن ها را از بین خواهد برد.

سرویس چینی

سرویس چینی

پورسلین و چینی دو اصلاحی هستند که به ظروف غذاخوری از خاک رس مرغوب (فلداسپار) ، کائولین و کوارترز اشاره می کنند. این گونه ظروف در کوره هایی با حرارت فوق العاده  پخته می شوند و به همین دلیل از مقاومت مثال زدنی برخوردار هستند و سطحی کاملاً نفوذ ناپذیر دارند. فرایند منحصر به فرد ظروف چینی باعث می شود بدنه این گونه ظروف به مراتب نازک تر باشد و از ظرافت بیشتری برخوردار باشد. علاوه بر آن چینی و ظروف تهیه شده از آن داری بدنه ای نیمه شفاف هستند حتی در بعضی موارد روی بدنه جزئیات و برجستگی های زیبایی طراحی شده است.

معمولاً ظروف چینی قابل استفاده در مایکروویو و فر هستند و شست و شوی آن ها داخل ماشین ظرفشویی مشکلی ندارد، مگر این که تولید کننده شما را از چنین قابلیت هایی منع کند. اگر ظروف چینی دارای خطوط و نقش هایی فلزی از جنس طلا، نقره و پلاتنیوم باشند، نباید آن ها را داخل مایکروویو قرار دهید. همچنین استفاده از شونده هایی با اسانس لیمو یا سایر مرکبات می تواند تاثیرات منفی روی این نقوش فلزی داشته باشند.

ظروف موجود در سرویس غذاخوری چینی در مقایسه با سایر ظروف غذاخوری از ظاهری مجلل تر برخوردار می باشند و به همین دلیل بیشتر در پذیرایی های رسمی مورد استفاده قرار می گیرند. اما با این حال شما می توانید در مصارف روزمره از آن ها کمک بگیرید و با سرو غذاهای گوناگون داخل این ظروف زیبا، سفره هایی جذاب و اشتها آور تدارک ببینید.

خرید سرویس چینی استخوانی

چینی استخوانی چیست؟ خاکستر استخوان (استخوان واقعی حیوانات) با خاک رس مورد استفاده در تولید ظروف چینی ساده ترکیب می شود و در دمایی پایین تر از ظروف چینی معمولی حرارت داده می شود تا در نهایت محصولی فوق العاده سبک، نیمه شفاف و ظریف به رنگ سفید شیری تهیه شود. به ظروفی که دارای بدنه ای از این جنس باشند ظروف غذاخوری از جنس چینی استخوانی (Bone China) می گویند.

برخلاف ظاهر ظریف و شکننده، ظروف غذاخوری از جنس چینی استخوانی محکم ترین و بادوام ترین نوع ظروف سفالی به حساب می آیند. اکثر چینی های استخوانی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی هستند، و در صورتی که نقوش و طرح های فلزی روی بدنه آن ها به کار نرفته باشند، قرار دادن آن ها داخل مایکروویو هیچ گونه پیامد منفی به دنبال نخواهد داشت . ظروف غذاخوری از جنس چینی استخوانی می توانند در مصارف روزمره مورد استفاده قرار گیرند، و یا برای پذیرایی در مهمانی های رسمی و مجلل کنار گذاشته شوند.

ظروف غذاخوری شیشه ای

ظروف غذاخوری شیشه ای

ظروف غذاخوری شیشه ای همان طور که از نام آن ها مشخص است دارای بدنه ای از جنس شیشه مات هستند (البته در بعضی موارد شیشه ها ممکن است شفاف و بدون رنگ باشد) که در دمای فوق العاده بالا حرارت داده شده اند. به همین دلیل این گونه ظروف دارای سطحی کاملاً نفوذناپذیر هستند و از استحکام ماندگاری فوق العاده مطلوبی برخوردار می باشند.

شناخته شده ترین ظروف غذاخوری شیشه ای را می توان محصولات شرکت کورل (Corelle) دانست که از ورقه های شیشه ای خاص با استحکام فوق العاده بالا تهیه شده اند. جالب است بدانید که ظروف شیشه ای این برند حتی در سقوط از ارتفاع و برخورد با سطوح سفت دچار شکستگی با لب پر شدن نمی شوند.

ظروف غذاخوری شیشه ای قابل استفاده در ماشین ظرفشویی و مایکروویو هستند و با توجه به دوام و ماندگاری مثال زدنی، گزینه های مناسبی جهت سرو غذاهای کودک و یا استفاده در پیک نیک ها به حساب می آیند.

ظروف غذاخوری ملامین

ظروف غذاخوری ملامین

ظروف غذاخوری ملامین از ماده ای پلاستیکی تهیه می شوند و به همین دلیل وزن آن ها بسیار سبک است. این ظروف دارای بدنه ای خشک، انعطاف ناپذیر، صیقلی و براق هستند که در شرایط گوناگون مقاومت و دوام قابل قبولی را به نمایش می گذارند. به همین دلیل بسیاری از کاربران ظروف غذاخوری ملامین را گزینه ای ایده آل جهت سرو غذا در پیک نیک ها و گردش ها می دانند. علاوه بر آن بعضی از مصرف کنندگان این گونه ظروف را به عنوان ظرف غذای کودک مورد استفاده قرار می دهند. ظروف ملامینی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، اما به شدت توصیه می کنیم آن ها را در طبقات بالایی ماشین قرار دهید تا از برخورد سایر ظروف با بدنه آن ها جلوگیری شود. لازم به ذکر است که ظروف ملامین گزینه بسیار مناسبی برای گرم کردن مواد خوراکی داخل فر و مایکروویو نیستند و غذاهای بسیار داغ نیز نباید داخل آن ها سرو شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.