ظروف سرامیکی چه مزایایی دارند؟

5,390

ظرف سرامیکی چیست؟

آشپزخانه قلب هر خانه ای است و برای پاسخ گویی به نیاز های خانواده و همچنین سازگاری با دکوراسیون منزل باید کاملا مجهز باشد. انتخاب بهترین ظروف سرامیکی برای خانه و خانواده شما می تواند تجربه ای حساس و دلهره آور باشد. امیدواریم این مقاله ابهامات ظروف سرامیکی و ایمن بودن یا نبودن قابلمه ها و ماهیتابه های سرامیکی را برای شما روشن کند و اطلاعاتی در مورد فرایند تولید و مصرف این ظروف در اختیار شما قرار دهد.

ظروف سرامیکی می توانند انواع مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال ظروف سرامیکی ممکن است قابلمه ها و ماهیتابه های رسی که در کوره پخته شده اند و روی آن ها لعاب کاری شده است باشند. از سوی دیگر آن ها می توانند از جنس آلومینیم، فولاد ضد زنگ، چدن، آهن معمولی و سایر فلزات باشند که روی آن ها با لعاب پوشیده شده است. لعاب سرامیکی به کار رفته یک سطح نچسب می باشد که دچار خراش و خدشه نمی شود و گرما را به صورت مساوی پخش می کند. به خاطر سهولت در شست و شو و حتی گرمایی که فراهم می کند، آشپز ها همواره این گونه قابلمه را ترجیح می دهند.

خصوصیات ظروف سرامیکی

 • ظروف سرامیکی ذاتا نچسب هستند.
 • ظروف سرامیکی قادر به تحمل دمای بیش از ۲۰۰۰ درجه ی فارنهایت می باشند در حالی که سایر ظروف من جمله ظروف فلزی در چنین دمایی ذوب می شوند.
 • ظروف سرامیکی علاوه بر شعله مستقیم قابل استفاده در انواع فر و مایکروویو نیز می باشند.
 • سطح سرامیکی این گونه ظروف به طور مساوی حرارت را پخش می کند و در نتیجه غذایی لذیذتر از همیشه تهیه خواهد شد.
 • ظروف سرامیکی عاری از مواد سمی موجود در سایر روکش های نچسب همچون PFOA و PTFE بوده و عناصر فلزات سنگین موجود در ظروف فلزی در آن ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که ظروف آهنی دارای آهن مورد نیاز بدن انسان می باشند اما ظروف از جنس چدن و مس از این خاصیت برخوردار نمی باشند و موادی که از آن ها ترشح می شود تنها رنگ و مزه غذا را تغییر می دهند.
 • ظروف سرامیکی ذاتا دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند.
 • ظروف سرامیکی عاری از فلز سنگین و خطرناک کادمیم می باشند.
 • تمیز کردن ظروف سرامیکی بسیار آسان و با هر شوینده ای میسر می باشد. حتی برخی از این ظروف را می توان توسط سیم ظرفشویی شست، اما قبل از آن فراموش نکنید که باید دستور العمل تولید کننده را مطالعه نمایید.
 • دسته های ظروف سرامیکی معمولا از جنس سرامیک بوده و جزیی از بدنه آن می باشند. بنابراین هیچ نگرانی در مورد هرز شدن و جدا شدن دستگیره ها به مرور زمان وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن این عامل باعث می شود که استفاده از ظروف سرامیکی بر خلاف سایر ظروف با دسته های پلاستیکی در فر، مایکروفر و مایکروویو بلامانع باشد.
 • ظروف سرامیکی دارای لعابی هستند که از آن ها در مقابل خراش ها و ضربه ها محافظت کرده و آن ها را به ظروفی سرسخت تبدیل نموده است.
 • قیمت ظروف سرامیکی باعث می شود این گونه ظروف برای تمامی اقشار با هر بودجه و هزینه ای در دسترس باشند.

ظروف سرامیکی اصل

در هنگام خرید ظروف سرامیکی به این نکته توجه داشته باشید که باید صد در صد بدنه ی ظرف از سرامیک صنعتی باشد، چرا که ظروف فلزی با روکش سرامیکی نمی توانند انتظارات شما را بر آورده نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.